Въпроса на референдума се състои от две части. Първата е насочена към това искат ли хората да се развива ядрената енергетика, а втората, дали това да стане чрез изграждане на нова АЕЦ.
Да направим анализ на изречението.
1. Във втората част е използвана думата "нова". Може ли да се изгражда стара АЕЦ?
Ще кажете, защо да издребняваме? Да се абстрахираме за момент от "дребнавата" забележка и да погледнем като цяло втората част на изречението.
Може ли да развиваме ядрена енергетика, чрез изграждане на водна, или топло електроцентрала. Разбира се че не. Защо тогава въобще съществува втората част от изречението, след като всичко е казано още в първата - " да се развива ядрената енергетика".
Причината е в глагола, който е използван. Да го погледнем внимателно.
2. Във първата част е използван глагола "развитие" на ядвената енергетика.
Какво значи да "развиваш" нещо, например - ядрена енергетика. Може би това е да развиваш проучване на нови технологии, или да проучваш по голяма сигурност, или по ефективна и качествена система на организация. Не, нищо подобно, думата "резвитие", е използвана в смисъл на увеличаване, разширяване, строителство на нови мощности. Но тъй като хората няма как да знаят какво се крие в умния политически мозък, се налага да се създаде втората част на изречението, чрез която да се обясни умишлено неправилно записания глагол "развитие". Политиката е тънка работа и не е за всеки, трябва да се разбере, че е много важно точно това да се запише във втората част на изречението, а иманно, " това да стане чрез изграждане на нова АЕЦ." Но защо и кому е необходима тази тафтология? Отговора е ясен - на тези които са измислили този въпрос. Кой го е измислил? Политиците са го измислили. Това е причината въпроса да е манипулативен - казва ти "развитие" примамва те да кажеш "да"/звучи внушително и вещае сигурност/, а означава "строителство".
Ако обаче премахнем всичко излишно от "дълбокосмисления" въпрос ще остане: "Съгласни ли сте да се строи АЕЦ "Белене?". Но такъв въпрос политическия мозък не може да допусне.
Бих искал да ви попитам, как бихте формулирали вие въпрос от енергетиката ни за национален референдум. Аз например бих попитал: "Съгласни ли сте българската енергетика да осигури дългосрочно намаление на цената на електроенергията." А политиците не да ми се правят на умни, а да осъществят това, от което хората се интересуват.
петък, януари 11, 2013
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар