сряда, април 11, 2012
ОТНОШЕНИЕТО НИ КЪМ ПАРИТЕ
Мислим, че сме наясно с парите. Любимото ни отношение към тях е когато ги имаме и ги харчим. Другото ни отношение към парите е да ги влагаме в бизнес. В действирелност и двете позиции са две страни на едно и също нещо, което се нарича инвестиционен процес. Без някой да вложи пари в нещо, няма стока или услуга, която ти можеш да ползваш или купиш. Когато отидеш на пазара и си купиш плодове или зеленчуци, ти си мислиш, че си потребител, купувач, клиент. Не, това е привидно чувство. В същност ти си част от инвестиция, която някой е направил за да купи тези плодове и зеленчуци и ти си много важна част от неговата инвестиция, защото ако решиш да не купиш стоката му, той може да фалира, т. е. да загуби парите си.
Същото измамно усещане изпитваме, когато държим парите си в банка. Трупаме някаква лихва, внасяме или теглим, харчим от парите или ги пестим, но не се замисляме какво прави банката с тях. Тя ги инвестира, пряко или коствено, тя прави точно това и от това печели.
В действителност във всеки момент ние сме от една от двете страни на един инвестиционен процес, който не само е непрекъснат и глобален, но и без който икономиката не може да съществува. Важното е, че всеки от нас задължително участвайки в инвестиционните процеси, дали го осъзнава, или го прави несъзнателно. Защо е правилно да знаем това и каква е ползата ни от това познание? Ако вие ми дадете за определено време 1000 лв. и аз за това време спечеля още 1000 лв. но вие не знаете това, аз ще си ги прибера, изхарча и ще бъда много доволен. Дори ще ти дам 20 лв. да се почерпиш и ти също ще бъдеш доволен. Ако обаче ти си осъзнат, знаеш как стоят нещата, давайки ми въпросните 1000 лв. ще предявиш претенция. Ти ще имаш основание и то основателно, да ми поискаш примерно 50% от печалбата. Ето това е разликата да участваш в инвестиционните процеси съзнателно, или несъзнателно. Тук само ще ти подскажа, че финансовите институции нямат никакъв интерес да те ограмотяват по тези въпроси. Напротив, те те дезинформират и се стремят по всякакъв начин да те държат в твоето доволно неосъзнато състояние.
Сега вече можеш и сам да се досетиш как стоят нещата при взаимоотношенията ти с банките. Те имат една основна цел правейки те свой клиент, да приберат парите ти на "влог", давайки ти "лихва". Но това не им е достатъчно. За да спечелят те непрекъснато те примамват с всякакви хитринки, за да ти дадат кредит. Всички ние чувстваме, че нещо не е наред и не само в Европа и Америка, но и в останалия свят, хората не са доволни и протестират срещу банките. Протестират, защото се чувстват измамени. Но много малко осъзнават в какво се корени и състои измамата. А измамата прозира дори от факта, че при наличието на световна финансова криза, бизнеса на банките процъфтява. Дори правителствата се принудиха да обявят кризата за "дългова", а не за "финансова". Много важно е да се разбере, че цялостната структура на тази система в края на краищата може да доведе само до едно единствено нещо: ДЪЛГ. Истинския корен на измамата не е нито в размера на лихвата по твоя влог, нито в условията по кредита, а в факта, че от момента в който банката се докопа до твоите пари, тя се държи и разпорежда с тях като собственик на парите ти. Ти вече нямаш думата. Това е корена на измамата, до такава степен узаконена, че ти си готов дори да я приемеш като правилна и справедлива. Защо тогава се бунтуваш и недоволстваш? Защо се чувстваш измамен и манипулиран? По важното е обаче че си безсилен. Това твое безсилие е последния щрих от манипулацията. Измамата е толкова перфектно измислена, че ти продължаваш доброволно да влагаш парите си в банките.
За да се измъкнеш от клопката, е необходимо да осъзнаеш че ти си инвеститор, а не вложител. Това е първата крачка, тя е много трудна, защото в твоите очи банката е "голяма", а ти си "малък", тя има много пари, а ти малко, тя е силна, а ти си слаб. За да се самоопределиш като инвеститор, трябва да осъзнаеш, че това не е вярно. За да преодолееш тази психологическа бариера е достатъчно да сложиш банката на мястото й. А нейното място е на твой посредник, т. е. можеш да ползваш услугите й само ако решиш и за каквото решиш. Не е тайна, че именно най-големите банки, инвестират в най-големите проекти в света. Това става чрез най-големите борси в света, където се въртят капитали, с които могат да се купят цели държави. Твоите пари "на влог", отиват точно там. Целта на банката обаче е преди да се превърнат в акции и ценни книжа, парите ти да минат през банката, което да осигури печалбата й.
Единствения начин да защитиш личните си финансови интереси е да инвестираш своите пари, а не да ги държиш на влог. Това не само е лесно и възможно, но и се прави от милиони хора по целия свят. А факта, че ти не знаеш, не си информиран, или казано направо си излъган, си остава за твоя сметка.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар